Tomášovský výhľad

Tomášovský výhľad Zdroj: Pixabay

Tomášovský výhľad patrí medzi najfrekventovanejšie lokality v Slovenskom raji, ktoré by ste rozhodne nemali vynechať z návštevy.

Tento bod ponúka úchvatný panoramatický pohľad na dolinu Bieleho potoka, Prielom Hornádu, Čertovu sihoť a za priaznivých podmienok aj na Vysoké Tatry.

Pozoruhodnosti

Výhľad je skalným útvarom s terasovitým profilom, umiestnený na južnom svahu Ludmanky v nadmorskej výške 680 metrov. Ludmanka je široký hrebeň na severnej hranici Slovenského raja, ktorým prechádza žltá turistická trasa. Na určitých bodoch sa výška tohto miesta pohybuje okolo 145 metrov nad rieku Hornád. Je tvorený strmými vápencovými blokmi, ktoré vytvárajú jednotlivé terasy, pričom najvyššiu časť predstavuje práve Tomášovský výhľad.

Je to jedno z niekoľkých miest v Slovenskom raji, ktoré sa využíva tiež ako tréningový terén pre horolezcov. Výhľad disponuje niekoľkými horolezeckými trasami, po ktorých je možné sa pohybovať. Tieto trasy sú často pomenované po tých, ktorí ich ako prví objavili a zdolali. Na tomto mieste sa pravidelne konajú horolezecké súťaže.

Ako sa dostať na Tomášovský výhľad

Výstup nie je objektívne náročný a je vhodný aj pre menej zdatných turistov. Patrí sem trasa po žltej značke z Čingova, ktorá vás vyvedie na vrchol do jednej hodiny.

Najkratší prístupový bod vedie zo Spišských Tomášoviec po zelenej turistickej trase, ktorá sa začína miernym stúpaním cez lúku a pokračuje cez les až k vyhliadke.

Tomášovský výhľad je prístupný aj na bicykli po cyklotrase, ktorá vedie rovnako zo Spišských Tomášoviec.

Tomášovský výhľad Zdroj: Pixabay
Tomášovský výhľad Zdroj: Pixabay