Viniansky hrad

Viniansky hrad

Viniansky hrad je jednou z najzaujímavejších zrúcanín na východnom Slovensku. Tento gotický skvost z 13. storočia sa týči nad obcou Vinné v okrese Michalovce. Hrad ponúka nielen fascinujúci pohľad do minulosti, ale aj nádherné výhľady na okolitú krajinu.

História hradu

Prvá písomná zmienka o Vinianskom hrade pochádza z roku 1335, hoci pravdepodobne bol postavený už v druhej polovici 13. storočia. Slúžil ako strážny hrad na obchodnej ceste do Poľska. V priebehu storočí hrad prešiel mnohými zmenami a bol viackrát poškodený počas rôznych konfliktov. Začiatkom 18. storočia bol na príkaz cisára zbúraný, aby sa nestal útočiskom vzbúrencov.

Viniansky hrad
Viniansky hrad

Súčasný stav a rekonštrukcia

Napriek tomu, že je Viniansky hrad zrúcaninou, mnohé časti hradu sú stále zachované. Návštevníci môžu obdivovať zvyšky opevnenia, vežu, palác s renesančnými klenbami či pivničné priestory. Od roku 2011 prebieha rekonštrukcia hradu vďaka úsiliu občianskeho združenia Zemplínsko-užská hradná cesta. Pri obnove sa používajú tradičné postupy a nástroje, ako napríklad stredoveký šliapací žeriav.

Viniansky hrad

Nálezy na hrade

Archeologický výskum na hrade priniesol mnoho zaujímavých objavov. Medzi najvýznamnejšie nálezy patria medené mince z 19. storočia, renesančné kachlice, torza dekoračných častí fasády, kovové kľúče, hroty šípov a fragmenty keramiky. Objavený bol aj vzácny, približne 200-ročný vinič, ktorý by mohol byť odrodou Neuburg.

Viniansky hrad

Turistika a okolie

Viniansky hrad je obľúbeným cieľom turistov, najmä počas letných mesiacov. Je ľahko dostupný z neďalekých rekreačných stredísk pri Zemplínskej šírave. Na hrad sa dá dostať po turisticky značených chodníkoch z obce Vinné alebo z mesta Humenné. Okrem prehliadky hradu môžu návštevníci vyskúšať aj tradičné remeslá a vychutnať si nádherné výhľady na okolitú krajinu.

V okolí hradu sa nachádza aj Vinianske jazero, zrúcaniny kostola pod Senderovom či pamätná izba Františka Jozefa Fugu. Pre milovníkov prírody je zaujímavou možnosťou “lesný kúpeľ” pri Vinianskom jazere, ktorý pomáha odbúrať stres a posilniť imunitu.

Viniansky hrad

Viniansky hrad je skvostom východného Slovenska

Hrad je skvostom východného Slovenska, ktorý rozhodne stojí za návštevu. Vďaka prebiehajúcej rekonštrukcii a bohatej histórii ponúka nezabudnuteľný zážitok pre všetkých milovníkov histórie a kultúry. Ak sa rozhodnete navštíviť tento región, určite nevynechajte príležitosť vystúpiť na Viniansky hrad a pokochať sa jeho krásou a okolitou prírodou.

Viniansky hrad