Zemplínske múzeum, Michalovce

Zemplínske múzeum, Michalovce

Zemplínske múzeum v Michalovciach, sídliace v priestoroch historického kaštieľa šľachticov zo Starého a z Michaloviec, predstavuje skutočnú klenotnicu zemplínskeho regiónu.

Klenotnica Zemplína

Múzeum vzniklo v roku 1957 a jeho poslaním je dokumentovať prírodu a kultúrnohistorický vývoj Zemplína. Návštevníci môžu obdivovať zbierky v dvoch hlavných expozíciách – História a Umelecká história.

Zemplínske múzeum, Michalovce
Zemplínske múzeum, Michalovce

Historická expozícia

Expozícia histórie ponúka fascinujúci pohľad na zemplínsky nábytok z obdobia konca 18. až začiatku 20. storočia. Nájdete tu rôzne druhy a štýly historického nábytku, ktorý dotvára atmosféru dávnych čias. Súčasťou expozície je aj portrétna sieň s portrétmi členov rodu Sztáray, historická vyrezávaná lavica a klavír z prelomu 19. a 20. storočia. Priestor dopĺňajú figuríny v dobových odevoch, ktoré vás prenesú do minulosti.

Zemplínske múzeum, Michalovce
Zemplínske múzeum, Michalovce

Pracovňa grófa Alexandra Sztáraya

V pracovni grófa Alexandra Sztáraya si môžete prezrieť autentické zariadenie s dobovým nábytkom a fotografiami kaštieľa a okolia. Dominantou pracovne je impozantný rodostrom grófky Irmy Sztárayovej, ktorý mapuje históriu tohto významného šľachtického rodu.

Knižnica so vzácnymi knihami

Múzeum sa pýši aj knižnicou, ktorá ukrýva takmer 500 zväzkov starých kníh v rôznych jazykoch. Nájdete tu diela z oblastí filozofie, dejín, geografie, práva i politiky. Knižnica je skutočným pokladom pre všetkých milovníkov histórie a vzdelanosti.

Zemplínske múzeum, Michalovce
Zemplínske múzeum, Michalovce

Umelecko-historická expozícia

V umelecko-historickej expozícii sa môžete pokochať sakrálnym umením a umeleckou históriou regiónu. Obdivovať tu možno rekonštrukciu ikonostasu, ikony z Rybotyčských ikonopisných dielní či súbor 28 vzácnych ikon. Expozícia zahŕňa aj zbierku drevených sôch, medzi ktorými vyniká gotická Pieta z lipového dreva zo 40. rokov 15. storočia.

Ďalšie stále expozície

Zemplínske múzeum ponúka aj ďalšie stále expozície. Expozícia “Život a tvorba T. J. Moussona” predstavuje dielo známeho maliara prostredníctvom jeho obrazov, kresieb, fotografií a osobných predmetov. Expozícia “Klenotnica” zase odhaľuje vzácne poklady minulosti späté s históriou Zemplína.

Zemplínske múzeum, Michalovce
Zemplínske múzeum, Michalovce

Zemplínske múzeum ponúka pútavé expozície

Návšteva Zemplínskeho múzea v Michalovciach je nezabudnuteľným zážitkom pre každého, kto sa zaujíma o históriu, umenie a kultúrne dedičstvo regiónu. Vďaka bohatým zbierkam a pútavým expozíciám si odnesiete hlboký dojem a nové vedomosti o klenotoch Zemplína. Neváhajte a vydajte sa na cestu do minulosti v prekrásnych priestoroch michalovského kaštieľa.