Košický hrad

Košický hrad

Košický hrad, situovaný na vrchu Hradová severozápadne od Košíc, predstavuje fascinujúcu zrúcaninu s bohatou históriou siahajúcou až do 13. storočia. Hoci sa z hradu zachovali len zvyšky základov a obvodového muriva, návšteva tohto miesta rozhodne stojí za to. Okrem zrúcanín hradu tu nájdete aj prekrásne prírodné prostredie s viacerými zaujímavosťami v blízkom okolí.

Dostupnosť hradu je veľmi dobrá

Dostupnosť hradu je veľmi dobrá, či už sa rozhodnete pre pešiu túru z Košíc po žltej turistickej značke alebo sa sem vyberiete autom či autobusom do lokality Pod Vyhliadkovou vežou. Odtiaľ vedie ku hradu nenáročný chodník lesoparkom, ktorý zvládnu aj rodiny s deťmi. Trasa je v noci dokonca osvetlená, takže sa sem môžete vybrať aj vo večerných hodinách.

Pri ruinách Košického hradu si môžete prezrieť zvyšky obranného múra, trojuholníkovej bašty a okrúhlej strážnej veže. V areáli hradu sa nachádza aj drevený amfiteáter s posedením, vyhliadkový mostík a majestátna rozhľadňa Hradová. Pre deti je tu pripravené menšie ihrisko a celým areálom prechádza náučný chodník s informačnými panelmi o histórii hradu a vrchu Hradová.

Košický hrad
Košický hrad

Nedostavané opevnenie s bohatou históriou

Zaujímavosťou Košického hradu je, že napriek svojej potenciálnej veľkoleposti nebol nikdy dostavaný. Archeologický výskum z rokov 1995 – 1997 potvrdil, že hrad bol postavený len z polovice. Prvé písomné zmienky o hrade pochádzajú až z konca 13. storočia, keď tu vládli Omodejovci. Neskôr hrad vlastnilo mesto Košice, ktoré začalo s jeho prestavbou na pevnosť. Tá bola však v roku 1445 zničená a hrad sa postupne stal zdrojom stavebného kameňa.

Dnes je Košický hrad prístupný verejnosti bez obmedzení a vstupné sa neplatí. Okrem prehliadky zrúcanín si tu môžete vychutnať prechádzku lesoparkom, navštíviť vyhliadkovú vežu Hradová či si opiecť špekáčiky. O hrad sa stará Občianske združenie Castellum Cassovia, ktoré tu zriadilo infocentrum, fotogalériu a dielne na výrobu drevených výrobkov a kováčsku vyhňu.

Neváhajte a vydajte sa objaviť tajomstvá Košického hradu. Tento výlet spojený s prechádzkou krásnou prírodou určite obohatí váš voľný čas a prinesie vám nové zážitky aj vedomosti.

Košický hrad
Košický hrad