Most svätého Gottharda, Leles

Most svätého Gottharda, Leles

V malebnom prostredí východného Slovenska sa ukrýva vzácny klenot stredovekej architektúry – Most svätého Gottharda. Táto jedinečná pamiatka sa nachádza neďaleko obce Leles v okrese Trebišov a svojou históriou i vzhľadom púta pozornosť návštevníkov z blízkeho i ďalekého okolia.

História mosta

Korene mosta siahajú až do 14. storočia. Vtedy bol postavený z bridlicového andezitu, ktorý pochádzal z neďalekých Chlmeckých pahorkov. Účelom mosta bolo prekonať dnes už zaniknuté rameno rieky Tisa, nazývané Tica.

Zaujímavosťou je, že svoj súčasný názov most získal až v roku 1802. V tom čase sa do opusteného kláštora v Lelese vrátili mnísi premonštráti z Čiech. Títo rádoví bratia umiestnili na most sochu Svätého Gottharda, podľa ktorého bol následne pomenovaný.

Most svätého Gottharda, Leles

Premeny v čase

Most svätého Gottharda prešiel počas svojej existencie viacerými zmenami. V roku 1948 bola z mosta odstránená socha svätca. Po druhej svetovej vojne zasa vodohospodárske úpravy zmenili vodný režim v oblasti natoľko, že rameno Tisy pod mostom vyschlo.

V 90. rokoch 20. storočia sa most dočkal dôkladnej rekonštrukcie. Vďaka finančnej podpore z fondu Pro Slovakia sa podarilo túto vzácnu pamiatku zachrániť pre ďalšie generácie.

Súčasnosť a turistická atrakcia

V dnešnej dobe slúži Most svätého Gottharda predovšetkým ako obľúbená turistická atrakcia. S dĺžkou 70 metrov a šírkou 5 metrov je považovaný za najstarší most na Slovensku.

Návštevníci môžu obdivovať jedinečnú gotickú architektúru mosta a vychutnať si pokojnú atmosféru okolitej prírody. Hoci most už neplní svoj pôvodný účel, svojou krásou a históriou naďalej očarúva každého, kto k nemu zavíta.

Most svätého Gottharda, Leles

Tipy pre návštevníkov

Pri plánovaní výletu k Mostu svätého Gottharda odporúčame spojiť jeho návštevu aj s prehliadkou neďalekého kláštora premonštrátov v Lelese. Okolitá krajina s lužnými lesmi a močiarmi je súčasťou chráneného vtáčieho územia a ponúka jedinečné možnosti pre milovníkov prírody a turistiky.

Most svätého Gottharda je ľahko dostupný autom či autobusom. Pri moste sa nachádza odstavná plocha pre vozidlá. Pešo alebo na bicykli sa sem dostanete pohodlne z obce Leles, ktorá je vzdialená len približne 200 metrov.

Historický skvost uprostred prírody

Most svätého Gottharda v Lelese je skutočným klenotom stredovekej architektúry a histórie. Jeho návšteva ponúka jedinečný zážitok pre všetkých milovníkov pamiatok a prírody. Nenechajte si ujsť príležitosť objaviť čaro tohto výnimočného miesta a dotknúť sa kúska našej bohatej minulosti.

Most svätého Gottharda, Leles