Rákociho kaštieľ, Borša

Rákociho kaštieľ, Borša

Predstavte si, že vaše rodné sídlo by bolo v starostlivých rukách ešte aj po 300 rokoch. Takúto poctu si vyslúžil asi najväčší rebel našich dejín – František Rákoczi II. Jeho rodný kaštieľ stojí dodnes v obci Borša na juhu Zemplína.

Život Františka Rákocziho II.

František II. Rákoczi, narodený v roku 1676 v kaštieli v Borši, bol najslávnejším rebelantom v celých našich dejinách. Väčšinu svojho detstva prežil na hrade Mukačeve. Začiatkom 18. storočia viedol posledné a najväčšie z radu protihabsburských stavovských povstaní. Do tohto povstania sa mu podarilo zaangažovať ľudí zo všetkých kútov krajiny a zo všetkých spoločenských vrstiev, dokonca i neskoršieho zbojníka Juraja Jánošíka. Rákoczi v rámci svojho ťaženia ovládol celé Slovensko a Sedmohradsko, no vo veľkej bitke pri Trenčíne bol cisárskymi vojskami porazený a ušiel do Turecka.

Renesančný kaštieľ v Borši

Rákociho kaštieľ v Borši je najvýznamnejšou pamiatkou obce. Návštevníci tu nájdu dobovo zariadené pamätné izby, ktoré akoby boli vystrihnuté z dávnej doby. Expozície približujú život a pôsobenie Františka Rákocziho II., históriu rodu Rákocziovcov a tiež dejiny samotného kaštieľa.

Rákociho kaštieľ, Borša
Rákociho kaštieľ, Borša

Areál kaštieľa

Kaštieľ je postavený na rozsiahlom areáli, v ktorom je inštalovaná bronzová busta Františka Rákocziho. Nachádza sa tu aj hranolová bašta, o ktorej sa predpokladá, že by mohla byť pozostatkom veže. Pri hlavnom vstupe nechýbala padacia mreža. Pre kaštieľ bolo typické množstvo renesančne zdobených okien, ktoré sú dodnes zachované, rovnako ako pôvodné dvere.

Okolie kaštieľa

V blízkom okolí kaštieľa je možné navštíviť najnižšie položené miesto na Slovensku – Klin nad Bodrogom. Pri prechádzke históriou regiónu uvidíte aj ďalšie zaujímavosti, ako stredoveký kostolík v Kline nad Bodrogom, rozhľadňu Tokaj či Európsky park Veľký Kamenec.

Rákociho kaštieľ, Borša
Rákociho kaštieľ, Borša

Ako sa dostať ku kaštieľu

Ak chcete vstúpiť do Rákocziho obdobia, odbočte z hlavnej cesty prechádzajúcej obcou Borša na Rákócziho ulicu – hneď oproti kostolu. Po tejto uličke pokračujte stále rovno, takmer až na jej úplný koniec. Miniete križovatku ulíc Zrínyi a Bodrožská a po kúsku ďalej dôjdete ku kaštieľu Borša na ľavej strane. Priamo pred kaštieľom môžete odstaviť auto. Areál kaštieľa je voľne prístupný, expozíciu je možné navštíviť po telefonickom dohovore.

Rákociho kaštieľ pripomína jedného z najväčších rebelantov

Rákociho kaštieľ v Borši je jedinečnou pamiatkou, ktorá pripomína život a pôsobenie jedného z najvýznamnejších rebelantov našich dejín. Návšteva tohto miesta vás prenesie späť v čase a umožní vám nazrieť do histórie nielen samotného kaštieľa, ale aj celého regiónu.

Rákociho kaštieľ, Borša
Rákociho kaštieľ, Borša